arrow
Фінансова грамотність
Фінансова грамотність
Корисна інформація

Страховка при оформленні кредиту – коли потрібна, а коли ні?

Страховка при оформленні кредиту – коли потрібна, а коли ні?

Страховка кредиту – одна з основних вимог, що висувається до позичальника майже у всіх банківських установах. Але, згідно з заявою представників Національного банку, ця вимога є обов'язковою лише в окремих випадках і не поширюється на деякі види кредитів. Давайте ж обговоримо, як вигідніше брати кредит зі страховкою або без, а в яких випадках взагалі можна відмовитися від цієї додаткової банківської послуги.

 

Страхування під час придбання житла – квартири чи будинка

 

Під час оформлення іпотечного кредиту на купівлю житла страховка є обов'язковою вимогою, адже квартира чи будинок, що купується, в даному випадку розглядаються як предмет іпотеки. Це прописано у законодавстві України (стаття 7 закону «Про страхування» та стаття 8 «Про іпотеку»). Так як банк зазвичай співпрацює одночасно з кількома страховими компаніями, за клієнтом залишається право вибору тієї компанії, яка йому найбільше підходить за певними параметрами.

З боку банківської установи не повинно бути жодних тверджень щодо того, що страховка банку при кредиті має бути оформлена лише у конкретній страховій компанії. У такому разі доводиться говорити про порушення статті 20 закону «Про споживче кредитування».

 

Особливості оформлення кредиту при покупці авто

 

Під час придбання автомобіля кожен водій повинен мати так звану «автоцивілку» – поліс страхування цивільно-правової відповідальності. До обов'язків банківської установи не входить оформлення такого полісу, проте, як показує практика, в більшості випадків таке оформлення страховки під час кредитування позичальника вже включено до обов'язкового пакету послуг.

Як варіант, з боку банку може бути пропозиція про страхування предмета застави (в даному випадку - автомобіля). Таке страхування отримало назву КАСКО. Це не обов'язкова умова, проте може принести користь і банку, і клієнту у зв'язку зі зменшенням ризиків, пов'язаних із пошкодженням транспортного засобу, що перебуває в заставі.

 

Чи потрібна страховка при споживчому кредиті

 

Як стверджують представники Нацбанку, страхування споживчого кредиту не є обов'язковою умовою. Також не потрібно оформлювати страховку і в таких випадках як:

  1. Відкриття рахунку у банку.
  2. Обмін валюти.
  3. Переказ коштів.

За клієнтом закріплено право відмовитися від обов'язкового оформлення страховки, у разі, якщо таку вимогу скаже виконати співробітник банківської установи під час видачі споживчого кредиту чи виконання переказу грошей. Згідно з нормою статті 55 (закон «Про банки та банківські установи»), банківські організації не мають права вимагати, щоб клієнти купували якісь супутні товари чи послуги для отримання кредиту. У разі порушень прав клієнт повинен надсилати скарги керівництву банківської установи. Якщо проблему на цьому рівні не буде вирішено, слід звертатися до НБУ.

Тільки знаючи свої права, клієнт банківської установи зможе відстоювати їх, а також буде обізнаний з приводу того, чи можна відмовитись від страховки при оформленні кредиту.

Курс валют

Курс валют